Ekspozycja czasowa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Wojskowi w fotograficznym atelier
12 stycznia - 16 kwietnia 2017 r.

 

 

Nowa wystawa czasowa Muzeum Wojska w Białymstoku adresowana jest przede wszystkim do osób zainteresowanych dziejami fotografii i historią wojskową naszego regionu. Pokazanych zostanie na niej 214 oryginalnych zdjęć, na których w fotograficznym atelier pozują głównie żołnierze w mundurach wraz z najbliższą rodziną. Pokazujemy ich takimi jakimi byli, w dniu narodzin zdjęcia, kiedy to zawodowy fotograf prosił ich o nieruchome patrzenie się w jednym, wskazanym wyraźnie przez niego kierunku. W ułamku sekundy powstawał zapis obrazu, który w wyniku dalszej pracy artysty przeradzał się w swoiste dzieło. Z perspektywy przemijania każde zdjęcie stawało się osobliwą pamiątką służby wojskowej żołnierza,  jednocześnie też znakomitym źródłem naszej wiedzy o ludziach i ich czasach. Technika fotografowania była, jest i nadal będzie doskonałym narzędziem zapamiętywania historii taką jaką była w istocie.

Naszą wystawą nie pozwalamy więc umierać jej naocznym świadkom i bohaterom. Pokazany na niej materiał zdjęciowy ilustruje doskonale czasy odległe, lata 1890-1939, znane tylko z rodzinnych przekazów naszych przodków lub też z pobieżnego czytania historycznych źródeł. Oglądając zdjęcia zauważymy techniczny postęp w zakresie sztuki fotografowania. Poznamy również nazwiska fotografów, którzy wtedy tą sztuką zajmowali się zawodowo.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady i warsztaty edukacyjne, które poprowadzą zaproszeni goście i eksperci z tej dziedziny. Zapraszamy w każdy czwartek lutego o godz. 17.00 do Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 7. Będzie można też zakupić, specjalnie przygotowany z tej okazji katalog zbiorów, w którym zmieszczonych zostało ponad 200 unikalnych fotografii z naszych zbiorów. Aranżacja plastyczna wystawy umożliwia wykonanie przez zwiedzających pamiątkowego zdjęcia w fotograficznym atelier. Całość ekspozycji wzbogacą ponadto: miejsce pracy fotografa, ówczesne aparaty fotograficzne, wojskowe mundury i uzbrojenie oraz multimedialna prezentacja trzydziestu najpiękniejszych zdjęć. Wystawa przystosowana została do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

 

 

Zapraszamy do zapoznania sie z wystawami archiwalnymi.