Jesteś tutaj: Start / Archiwum / Ekspozycje czasowe

Ekspozycje czasowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
tygrys baner

„Tygrysy na Podlasiu. Działania bojowe, pozostałości materialne, obecność w powszechnej świadomości.”

Czy z zapartym tchem oglądacie filmy wojenne, opowiadające o zmaganiach z niemieckimi wojskami pancernymi podczas II wojny światowej? Jeżeli tak, to najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie spełnieniem Waszych marzeń!
14 maja o otworzyliśmy w Muzeum wystawy „Tygrysy na Podlasiu. Działania bojowe, pozostałości materialne, obecność w powszechnej świadomości.” Opowiada ona o niemieckich maszynach, które latem 1944 roku siały postrach w naszej okolicy. Muzealnicy skupili się przede wszystkim na pokazaniu autentycznych elementów czołgu Tygrys I, przybliżeniu jego konstrukcji oraz historii. Wystawa osadzona będzie mocno w drugowojennych realiach regionu.
Pomyślano też o najmłodszych entuzjastach historii wojskowej. Edukatorzy muzealni przygotowali bogatą ofertę edukacyjną. Możemy zdradzić, że na zajęciach dzieci będą mogły zbudować własnego Tygrysa ze specjalnych klocków firmy Cobi, a dla nieco starszych przygotowane zostały do złożenia zestawy puzzli 3d.

machiny baner

2015.05.29 - Otwarcie wystawy czasowej "Machiny wojenne. Neuro- i barobalistyczne urządzenia oblężnicze i polowe."

Już od 29 maja 2015 roku na najnowszej wystawie czasowej w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie można oglądać dawne machiny wojenne. Goście Muzeum dowiedzą się jak działały, gdzie i do czego były wykorzystywane balista czy onager.Na wystawie znajdą się różnorodne eksponaty, prezentujące przekrój chronologiczny i techniczny machin wojennych. Wśród nich nie zabraknie najprostszych i najstarszych urządzeń, jak proce, atlatle i łuki, ani bardziej zaawansowanej broni indywidualnej (łuki brzuszne, balisty ręczne i kusze).

 400lat baner

2015.02.10 – Otwarcie wystawy czasowej ,,Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich”

Obecność Polaków na Syberii, trwająca od XVI wieku do początku XX wieku, nie zawsze była naznaczona piętnem przymusowego zesłania. Muzeum Wojska zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej, której tematem jest uczestnictwo osadników polskich w poznawaniu i zagospodarowaniu  odległych obszarów wschodnich znajdujących się we władaniu rosyjskim. Wystawa pokazuje, w jaki sposób nasi rodacy budowali kolejne ogniwa łańcucha gospodarki syberyjskiej, poczynając od kultury rolnej, przez infrastrukturę drogową i kolejową, przemysł wydobywczy, aż po rzemiosło i prywatną przedsiębiorczość.

wyzwolenie baner

2014.07.25 – Otwarcie wystawy czasowej
"Wyzwolenie? Bitwa o Białystok w lipcu 1944 r."

Muzeum Wojska zaprasza na zwiedzanie nowej wystawy czasowej "Wyzwolenie? Bitwa o Białystok w lipcu 1944 r.”. Ekspozycja, którą można oglądać od lipca do grudnia 2014 roku, przedstawia Białystok w roku 1944. Nasze miasto, spalone i zniszczone przez wycofującą się armię niemiecką, zostało "wyzwolone” przez nowego okupanta – odziały sowieckie.

Białystok baner

2014.06.20 – Otwarcie wystawy plenerowej "Białystok – Белосток".

Białystok i Белосток – ta sama nazwa, dwie różne miejscowości. Czy łączy je tylko nazwa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie zapraszamy na wystawę plenerową Muzeum Wojska, na której prezentuje swoje prace Olga Khanevich. Ekspozycję "Białystok – Белосток" można oglądać od 20 czerwca na placu Jana Pawła II.

noc 10 lutego baner

2014. 02.07 – Otwarcie wystawy czasowej "Noc 10 lutego... Deportacje leśników i osadników wojskowych w głąb ZSRS 9-10 II 1940 r."

Pod osłoną nocy, z 9 na 10 lutego 1940 roku, zaczęła się pierwsza deportacja ludności polskiej w głąb ZSRS, w tym leśników i osadników wojskowych. Zapraszamy do Muzeum Wojska na otwarcie nowej wystawy czasowej, która przedstawia te dramatyczne wydarzenia. Ekspozycja będzie czynna od 7 lutego.

adres baner

2013.11.15 – Otwarcie wystawy plenerowej "Mój adres: Białystok".

Zapraszamy na niezwykły kolaż zdjęć, dzięki którym przeszłość połączy się z teraźniejszością. Na fotografiach zobaczymy białostoczan z lat 30-tych XX wieku, a w tle – współczesne widoki naszego miasta. Wystawę plenerową "Mój adres: Białystok", będącą ostatnią częścią projektu "Wyrwa w pamięci", można oglądać od 15 do 30 listopada na placu przy budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (ul. Zwierzyniecka 16).

historie baner

2013.09.18 – Otwarcie wystawy plenerowej "Historie osobiste".
W dniach 18 września – 5 października na placu Jana Pawła II prezentowana będzie wystawa plenerowa ,,Historie osobiste. Spotkania wolontariuszy ze świadkami pamięci". Jest to autorska praca wolontariuszek Muzeum Wojska w Białymstoku. Przedstawia zebrane wspomnienia Sybiraków, którymi chcą podzielić się wolontariuszki z innymi mieszkańcami naszego miasta.

dar baner

2013.08.26 – Otwarcie wystawy plenerowej "Dar Pamięci"

Podzielić się tym, co najcenniejsze. Niewiele pozostało pamiątek z trudów codziennego życia polskiego zesłańca na Sybirze, dlatego tym bardziej zachęcamy do refleksji i oglądania nowej wystawy plenerowej. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza do centrum miasta na Rynek Kościuszki, gdzie w dniach od 26 sierpnia do 9 września prezentowane będą plansze ,,Dar Pamięci”.

wielki terror baner

2013.07.19 - Otwarcie wystawy czasowej "Wielki Terror 1937-1938"

 

 

 

kimona baner

2013.04.05 - "Samuraje. Opowieść o ludziach, bitwach i honorze"

W ramach ekspozycji pokazane zostały pamiątki po dumnych japońskich wojownikach. Wśród nich miecze, włócznie i zbroje używane podczas starć. Ponadto celem wystawy jest przedstawić przykłady twórczości bardzo popularnego w XIX wieku drzeworytnika Utagawy Kuniyoshiego.

 

powstanie baner

2013.01.22 - „Poszli w boje chłopcy nasze..."
"Odtworzony w szkle 1863"

W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego zapraszamy na wystawę prezentującą przebieg walk na Podlasiu.

 

krywlany baner

2012.06.23 - „Lotnisko Krywlany pod niemiecką okupacją 1941 – 1944”

W Muzeum Wojska w Białymstoku można oglądać bardzo ciekawą wystawę czasową  „Lotnisko Krywlany pod niemiecką okupacją 1941 – 1944”.

 

tank baneri

2012.06.30 - Na cyberfroncie

Wakacyjna wystawa przybliża historię powstania komputerów oraz gier komputerowych od ich początków po dzień dzisiejszy. Dzięki temu można naocznie przekonać się o rozwoju techniki w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

zesłańcy baner

2012.02.10 - „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani”

Wystawa opowiada o losach osób deportowanych na Syberię i do Kazachstanu. Została otwarta w 72 rocznicę pierwszej deportacji obywateli polskich do ZSRS..

 

stan wojenny baner

2011.12.13 - Stan wojenny. 30 lat po...

W okrągłą rocznicę wydarzeń z grudnia 1981 r. Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało projekt „Stan wojenny. 30 lat po…”. Elementem łączącym wszystkie pomysły jest komiks jako forma sztuki, a jednocześnie sposób opowieści o konkretnym wycinku polskiej historii.

 

stal baner

2011.09.16 - Piękno w stali zaklęte

W Muzeum Wojska w Białymstoku prezentowana jest niezwykle ciekawa wystawa japońskiej białej broni „Piękno w stali zaklęte”. Pokazywane są przykłady japońskiego miecznictwa z epoki Edo (1603 1868) związanej z rządami rodu Tokugawa. Był to okres stabilizacji sprzyjający rozwojowi sztuki. Widać to między innymi, na przykładzie prezentowanych szabel.

misje baner

2011.03.11 - Misje zagraniczne Wojska Polskiego

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają warunki życia żołnierzy, egzotykę odległych krajów (Syria, Liban, Izrael, Irak, Afganistan oraz Czad), lokalne tradycje i zwyczaje. Wielką zaletą tych kadrów jest często bardzo osobisty sposób ukazania fotografowanych miejsc, ludzi, wydarzeń.

 

42pp baner

2010.11.30 - 42 pułk piechoty – Niezapomniane fotografie

30 listopada 1930 r. w białostockim Zwierzyńcu miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. Tego dnia w głównej alei Parku 3 Maja, odsłonięto monumentalny pomnik z piaskowca, poświęcony pamięci poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 r. zołnierzy 42 pp.