Wolontariat

Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu

wolontariat_dla_kultury_-_logo_2Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu

Już po raz drugi białostockie instytucje – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki – zapraszają osoby, które bezinteresownie i woluntarystycznie chcą wspierać ich działania. W zamian za poświęcony czas, energię, pomysły oferują atrakcyjny program szkoleniowy. Wprowadza on uczestników w arkana białostockiej kultury, dając możliwość poznania mechanizmów i zasad związanych z pracą w tym sektorze oraz zdobycia nowych umiejętności. To pierwsza tego typu propozycja w regionie i unikatowy projekt w skali kraju: kilka, bardzo różnych programowo instytucji decyduje się bowiem nie tylko czerpać z kreatywności i zaangażowania wolontariuszy, ale też oferuje w zamian atrakcyjny program podnoszenia kompetencji.

Celem programu jest bowiem wspieranie rozwoju kultury, poprzez propagowanie otwartościowego modelu wolontariatu. WDK jest atrakcyjną ofertą dla osób, które swoją przyszłość wiążą z działaniami w obszarze kultury, edukacji i działań społecznych etc. Pozwala nie tylko zdobyć doświadczenie, poznać ekspertów, ale także daje szansę na zrealizowanie własnych, autorskich działań. Propaguje wolontariat kompetencji – to wyjątkowa forma współpracy, polegająca na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Pozwala także rozbudować potencjał lokalnych instytucji kultury – sprzyja temu innowacyjna formuła programu, jego interdyscyplinarność, międzysektorowość, realizacja w oparciu o szerokie partnerstwo.

W drugiej edycji programu bierze udział 13 osób, realizujących praktykę wolontariacką w jednej z instytucji partnerskich. Dzięki zawiązanemu między organizacjami partnerstwu, wolontariusz ma szansę szerszego poznania sektora kultury w mieście: za sprawą wizyt i zajęć, które stanowią część wspólną programu i odbywają się w każdej z czterech instytucji. Praktyka wolontariacka i zajęcia ruszyły w grudniu i potrwają ok. 7 miesięcy.

 inauguracja WDK IIzdjęcie wykonała Magdalena Urbańska

 

Więcej informacji o programie można uzyskać kontaktując się z następującymi osobami:

Kierownik programu:

Anna Danilewicz, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynatorzy wolontariatu w poszczególnych instytucjach:
Centrum im. Ludwika Zamenhofa – Anna Talarczyk, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Galeria im. Sleńdzińskich – Katarzyna Siwerska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Muzeum Wojska w Białymstoku – Marzena Wilczko, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Monika Bania, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonogram zajęć - link do pdf

Regulamin - link do pdf

pasek logowek3