Książki

Wydawnictwa można nabyć telefonicznie: Beata Jasielczuk. tel. (85) 741 64 49 wew. 16 oraz poprzez Allegro

Sybir. Wysiedlenia-losy-świadectwa

sybir_okladka[...] Tom jest wciąż rzadkim przykładem interdyscyplinarnej refleksji historiografów i literaturoznawców, badaczy języka, historyków nauki, muzealników nad tak doniosłym tematem, jak zesłania na Sybir w okresie od XVII do XX wieku. Doświadczenie to ukazano z badawczą wnikliwością, ale i z empatią. Szczególnym walorem tego arcyinteresującego tomu jest, z jednej strony, danie głosu samym sybirakom, których relacje tu opublikowano, z drugiej zaś udział sporej grupy młodych badaczy z Rosji w badaniach nad dziejami Polaków na Syberii. Oby takie spojrzenie otwierało nowy etap w zgłębianiu zagadnienia, stanowiącego wciąż naukowe i moralne wyzwanie [...] - fragment recenzji prof. Haliny Krukowskiej (Uniwersytet w Białymstoku)

567 stron, okładka miękka, fotografie czarno-białe, cena 40 zł

Dlaczego oni nie urośli

baranowski_dlaczego

Powieść, ukazująca trudne losy mieszkańców wschodniej Polski. Opowiada o rodzinie chłopskiej z okolic Dąbrowy Białostockiej, gdzie mieszkaja obok siebie Polacy i Białorusini. Bohaterów dotyka zsyłka na Sybir, II wojna światowa oraz ciężki czas Polski Ludowej.

132 strony, cena 2,50 zł

Polska w obronie wolności 1939-1945

polska_w_obronie_plKsiążka jest kompleksowym kompedium wiedzy o losach Polski podczas II wojny światowej. Zawiera informacje o udziale w niej Wojska Polskiego oraz politycznych aspektach tej wojny. Polecana uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat okresu II wojny światowej.

114 s., fot. cz/b i kolorowe, oprawa miękka, cena 20 zł

Poland in the defence of freedom

polska_w_obronie_angWydanie angielskie książki Polska - w obronie wolności 1939-1945.

118 s., fot. cz/b i kolorowe, oprawa miękka, cena 25 zł

Polska w obronie wolności (wydanie rosyjskie)

polska_w_obronie_rosWydana w języku rosyjskim książka Polska - w obronie wolności 1939-1945.

114 s., fot. cz/b i kolorowe, oprawa miękka, cena 25 zł

Druga Wojna Światowa nr 1/2004

II_wojna_swiatowaArchiwalny numer czasopisma poświęconego historii drugiej wojny światowej. Zawiera biografię Adolfa Hitlera, opis jego dojścia do władzy w Niemczech oraz politycznego zaplecza w postaci partii NSDAP.

28 s., fot. cz/b i kolor, oprawa miękka, cena 4,95 zł

Historia Białegostoku

historia_bialegostoku

Książka przedstawia dzieje miasta od jego początków po dzień dzisiejszy. Wybitni podlascy historycy, w oparciu o najnowsze wyniki badań, przedstawili losy Białegostoku w różnych okresach: od średniowiecza, przez nowożytność i okres zaborów po współczesność. Redaktorem naukowym pracy jest prof. Adam Czesław Dobroński. Autorami tekstów są natomiast: I. Kryński, U. Stankiewicz, J. Tęgowski, W. Wróbel (średniowiecze), J. Maroszek, A. Sztachelska-Kokoczka, A. Oleksicki (nowożytność), A. Dobroński, A. Lechowski (rozbiory i II RP), D. Boćkowski (II wojna światowa), A. Pasko, P. Łapiński, J. Sadowska, M. Kietliński (czasy współczesne).

672 s., fot. cz/b i kolorowe, oprawa twarda, cena 85 zł

Stan wojenny. 30 lat po...

komiks_stan_wojenny

Komiks, wydany w ramach konkursu organizowanego podczas wystawy czasowej Stan Wojenney. 30 lat po... Zawiera nagrodzone prace pięciu autorów, opowiadające o stanie wojennym z dzisiejszej perspektywy.

38 s., fot. cz/b i kolorowe, cena 5 zł

Pałacyk Gościnny w Białymstoku

nieciecki_palacyk_goscinny

Książka opisująca dzieje Pałacyku Gościnnego w Białymstoku. Zawiera  historię od czasów hetmana J. K. Branickiego po dzień dzisiejszy. Wyczerpująco opisuje architekturę tego obiektu. Książka wydrukowana w dwój językach: polskim i angielskim.

80 s., fot. kolorowe, cena 25 zł

Polish military museums

zawadzki_polish_military

Przewodnik w języku angielskim, zawierający opis oraz dane adresowe polskich muzeów, poświęconych tematyce wojskowości.

48 s., fot. cz/b i kolorowe, cena 5 zł

Kawalerowie Krzyża Niepodległości

katalog_wystawy_kawalerowie_krzyzaKatalog wystawy Kawalerowie Krzyża Niepodległości, współorganizowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Niepodległości. Opisuje dzieje Krzyża Niepodległości oraz spis, wraz z opisem eksponatów, znajdujących się na wystawie.

79 str., fot. cz/b., kol., cena 5,00 zł

Pomniki niepodległości

pomniki_niepodleglosciKolejny, po „Kościele-Pomniku” tom z serii „Pomniki Niepodległości”, ukazuje zachowane pomniki przedwojennego Białegostoku, m.in. Cmentarz wojskowy w Zwierzyńcu, Pamiątkowa tablica harcerska, Płyta Nieznanego Żołnierza, Pomnik żołnierzy 42. Pułku Piechoty, Pomnik bolszewickiego mordu na 16 Białostoczanach w 1920 r., Pomniki 1. Pułku Piechoty Legionów; Obelisk ku czci kpt. pil. Stanisława Skarżyskiego oraz pomnik ofiar pogromu żydowskiego w 1906 r.

160 s., fot. cz/b i kolor, oprawa twarda, cena 1,00 zł

Wspomnienia warszawskiego numizmatyka

niemirycz_wspomnieniaKsiążka jest autobiografią Wojciecha Niemirycza, tytułowego warszawskiego numizmatyka. Opowiada o jego życiu od dzieciństwa, przez okres II wojny światowej po wielką przygodę z numizmatyką.

64 str., fot. cz/b., cena 1,00 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

Białostocki Pułk Strzelców

gajewski_bialostocki_pulkDzieje Białostockiego Pułku Strzelców, począwszy od sformowania jednostki w 1918 r., poprzez okres walk z bolszewikami, aż do internowania pułku na Litwie latem 1920 r. Zawiera również informacje o odtworzeniu pułku w 1921 r. i przemianowaniu na 79 pułk piechoty.

111 str., niepublikowane fotografie cz./b, aneksy, cena 5,00 zł

Bitwa niemeńska

bitwa_niemenskaZbiór referatów i komunikatów wzbogaconych cennymi dokumentami i relacjami zaprezentowanych podczas międzynarodowej konferencji naukowej przez wybitnych specjalistów tego tematu z kraju i zagranicy.

208 str., fot. cz/b., szkice, mapy, cena 5,00 zł

Księga Jubileuszowa Muzeum Wojska

ksiega_jubileuszowa_mwM.in.: O piechocie bosporańskiej w II w. n.e. Kilka uwag o treści malowidła ściennego z grobowca odkrytego w Kerczu w 1872 r.; Wpływy francuskie w artylerii polskiej czasów stanisławowskich; Kawalerowie polskich orderów i odznaczeń w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim; Działania bojowe Wojska Polskiego na froncie wschodnim rosyjskiej wojny domowej (1918-1919); Organizacja i działalność organów kontrwywiadu wojskowego w okresie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1920); Policja Państwowa V okręgu w latach 1919-1939; Duszpasterstwo katolickie na terenie DOK III Grodno w 1939 r.; Spór o nazwę pierwszego polskiego krążownika

224 str., twarda oprawa, cena 1,00 zł

Bibliografia Muzeum Wojska w Białymstoku

krajewska_bibliografia_mwMaria Krajewska, BIBLIOGRAFIA MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU (1968 - 30.IX.1993), 1993

Cena 1,00 zł
„ENIGMA”-ZNACZY TAJEMNICA, 2006

okl3Materiały pokonferencyjne nt. wywiadu polskiego. M.in.: Służba wywiadowczo-informacyjna środowiska Legionów Polskich w okresie I wojny światowej; Wywiad KOP 1924-1939; Zarys współpracy łotewskiego i polskiego wywiadu 1919-1939; Współpraca wywiadu polskiego (Ekspozytura „R”) w Rumunii z Brytyjczykami na terenie Rumunii w latach II wojny światowej; Wywiad Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych na Białostocczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.

168 str., cena 5,00 zł

Marek Gajewski, 213 POLICYJNY PUŁK PIECHOTY, 2003

policyjny pulkHistoria nieznanego szerzej ochotniczego oddziału wojny polsko-sowieckiej 1920 r., sformowanego z funkcjonariuszy Policji Państwowej. Opis formowania i działalności jednostki do czasu rozwiązania oraz lista oficerów.

62 str., mapy, fot. cz./b., cena 1,00 zł

Władysław Polaszek, TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG, 1999

twierdza namJest to autentyczny zapis wysiłku żołnierza polskiego w kampanii wrześniowej 1939 r. Utrwalona droga tułaczki wojennej, codziennego życia jednostek wojskowych, dowódców i szeregowych żołnierzy. Pamiętnik spisany podczas leczenia w obozie Leysin (Szwajcaria)

208 str., fot. cz/b., szkice i mapy, cena 2,00 zł

Józef F. Gawlina, PAMIĘTNIKI 1917-1919, 2006

GawlinaPamiętnik późniejszego Biskupa Polowego WP Józefa Gawliny, z przeżyć na bliskowschodnim teatrze działań wojennych. Wspomnienia wzbogacone odniesieniami do historycznych dziejów terytorium, na którym walczył w latach 1917-19, ziemi dla niego szczególnej, na której rozgrywały się wydarzenia opisane w Piśmie Świętym.

199 str., fot. cz/b., cena 2,00 zł

Józef Naronowicz-Naroński, KARTOGRAFIA, 2002

kartografiaPrzedruk rękopisu z 1659 r. „o delineacjach miejsc różnych i czynieniu map geographice” stanowiący pierwszy tak obszerny, szczegółowy i przedstawiający powiązanie miernictwa z kartografią w języku polskim.

205 str., 82 rysunki., cena 5,00 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

Krzysztof Filipow, KRZYŻ I MEDAL NIEPODLEGŁOŚCI,

krzyz i medalKrzyż i Medal Niepodległości ustanowiony został na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego 29 pażdziernika 1930 r. To nowe odznaczenie przyznawane miało być za szczególne zasługi położone w dziedzinach zmierzających do odzyskania przez Polskę niepodległości w okresie przed I wojną światową, w okresie Wielkiej Wojny oraz walk lat 1918-1921 (z wyłączeniem jednak wojny polsko-bolszewickiej).

64 str., fot. cz./b. i kol., szkice cena 2,00 zł

Krzysztof Filipow, ORDER ŚWIĘTEGO STANISŁAWA, 2009

orderstanislawaOrder Świętego Stanisława ustanowiony został przez króla Stanisława Augusta 8 maja 1765 r.. Jego forma nawiązywała do saskiego Orderu Św. Henryka. Jego dewiza „Praemiando Incitet” – Nagradzając Zachęca oddawała intencje fundatora orderu. W latach 1765-1795 nadano blisko 1700 orderów. Zmieniony w Królestwie Polskim przez Aleksandra I, po upadku powstania listopadowego włączono do orderów rosyjskich.

64 str., fot. cz./b. i kol., cena 5,00 zł

ARCYBISKUP GENERAŁ BRYGADY SAWA (Jerzy Sowietow), 1997

sawaPrzedstawia postać gen.bryg.abp. Sawy i ordynariatu prawosławnego PSZ na Zachodzie i okresie PKRP w Wielkiej Brytanii. Wybór niepublikowanych dokumentów.

96 str., fot.cz/b., cena 1.00 zł

Jerzy Lisicki, STRZELCY GRODZIEŃSCY, 1995

strzelcy gr.Dzieje 81 Pułku Strzelców Grodzieńskich im. Króla Stefana Batorego: jego powstanie i szlak bojowy, front przeciwbolszewicki 1920 r.; kampania wrześniowa 1939 r.

168 str., cena 1,00 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

Krzysztof Filipow, GENERAŁ NIKODEM SULIK, 1996

gen sulikBiografia zapomnianego generała, dowódcy 5 Kresowej DP oparta na nieznanych archiwaliach londyńskich.

48 str., fot. cz./b., cena 1,00 zł

KSIĘGA PAMIĄTKOWA 42 PUŁKU PIECHOTY IM. GEN. J.H. DĄBROWSKIEGO, 2000

ksiega pamiatkowaKsiążka przedstawia historię pułku i pomnika jak również sylwetkę jego dowódcy. Zawiera również ponad 40 biogramów oficerów i podoficerów tego pułku. Całość uzupełniają relacje i ankiety z działań pułku.

115 str., fot. cz/b, cena 2,00 zł

Krzysztof Filipow, Marek Gajewski, BIAŁYSTOK WYZWOLONY 1919, 2003

bialystok wyzwolonyAlbum poświęcony wydarzeniom od zajęcia Białegostoku w 1915 r. przez Niemców do oficjalnego przekazania rządów w mieście władzom polskim w 1919 r.

Niepublikowane zdjęcia.24 str., fot. cz/b., cena 1,00 zł

Marek Gajewski : NAJWIĘKSZA BITWA W DZIEJACH MIASTA. BIAŁYSTOK 22 VIII 1920. Białystok 2010.

bitwaobPublikacja dotyczy przebiegu całodniowej bitwy, jaka rozegrała się na ulicach tego miasta w dniu 22 sierpnia 1920 r. pomiędzy I Brygadą Piechoty Legionów, a wycofującymi się spod Warszawy wojsk  bolszewickich Tuchaczewskiego. Obok historycznego komentarza umieszczono w niej dzieje walczących jednostek oraz mapy pokazujące zmianę sytuacji bojowej prowadzonych działań. Książka bogato ilustrowana, z biogramami najważniejszych uczestników i wykazami poległych i odznaczonych.

twarda okładka, pełny kolor, s. 72. cena 20.00 zł

Michał Klimecki, Krzysztof Filipow, LEGIONY TO... Szkice z dziejów Legionów Polskich, 1998

Legiony toPierwsza po wojnie monografia ukazująca dzieje Legionów od powstania, poprzez kryzys przysięgowy po ich legendę w okresie II Rzeczypospolitej.

243 str., fot. cz./b., twarda oprawa, cena 5,00 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

BIAŁOSTOCKI GARNIZON WOJSKOWY 1919-1939. Katalog zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, 2009

okl2Publikacja z kolejnej serii wydawniczej „KATALOGI ZBIORÓW”. Na stronach wydawnictwa, w postaci tematycznie dobranych zdjęć, zilustrowana została mało znana dotychczas historia białostockiego garnizonu wojskowego okresu międzywojennego. Praca adresowana jest głównie do historyków wojskowości, regionalistów i miłośników barwy i broni. Merytorycznie całość treści katalogu podzielona została na cztery części tematyczne: pierwsza to skrócony opis historii garnizonu, trzy następne to przede wszystkim fotograficzna prezentacja wybranych eksponatów, związanych z dziejami trzech jego największych jednostek wojskowych – 42 pułku piechoty, 10 pułku ułanów i 14 dywizjonu artylerii konnej. Wśród nich można odnaleźć osobliwe zdjęcia żołnierzy (pojedyncze i grupowe), legitymacje, dyplomy, patenty, odznaki, medale, szable, bagnety, karabiny, elementy wojskowego oporządzenia czy wyposażenia. Wszystkie zaprezentowane obiekty posiadają swój opis i historię pochodzenia. Zapraszamy wszystkich chętnych do kupowania tej jakże cennej pozycji wydawniczej.

124 str., fot. kolor i cz./b., cena 15,00 zł